Falivrin
Adept
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Kraina marzeń
|
Wysłany: Sob 20:03, 18 Sie 2007 Temat postu: Operacja Czerwone Jerycho- ciąg dalszy;) |
|
|
Kluczowe zagadnienia:
– opowieść fantastyczno-naukowa/przygodowa,
– odniesienia do innych przedmiotów objętych programem nauczania,
– połączenie dwóch gatunków: beletrystyki i literatury faktu.
Elementy przyciągające młodego czytelnika:
– odkrycia,
– piraci,
– skarb,
– morze i podróże morskie,
– wyspy,
– Chiny,
– wojownicy,
– poszukiwania.
Cechy stylistyczne:
– tworzenie narracji za pomocą dwóch różnych typów tekstu; fikcyjnego i dokumentalnego,
– wartka akcja,
– barwne opisy,
– budowanie napięcia,
– dialogi.
Struktura:
Operacja Czerwone Jerycho to pierwsza część trylogii. Wstęp, opatrzony tytułem Do czytelnika, jest bardzo istotny dla zrozumienia całej książki: przedstawia kontekst i genezę opowiadanej w niej historii. Mowa jest w nim o tym, jak autor, Joshua Mowll, odziedziczył po swej ciotecznej babce, Rebece MacKenzie, niezwykłe archiwa. Archiwa te, zamknięte w piwnicach jej domu w Devon, zawierają tajne materiały: listy, mapy, szkice, zdjęcia, eksponaty i, co najważniejsze, dziennik Rebeki. Na podstawie tych dokumentów Joshua żmudnie odtwarza historię życia swej zmarłej babki i jej brata oraz tajemnicze wydarzenia, które doprowadziły do zaginięcia ich rodziców. Rekonstruując tę historię, dowiaduje się o istnieniu Honorowej Gildii Specjalistów – tajnego stowarzyszenia o wielowiekowej historii. Książka łączy w jedną całość materiały archiwalne, fragmenty dziennika Rebeki i powieściową narrację. Materiały dokumentalne uwiarygodniają opowieść i nadają jej pozory rzeczywistości, narracja zaś ubiera szkielet materiałów archiwalnych w ciało zajmującej opowieści, ożywia postacie i tworzy trzymającą w napięciu fabułę, pełną nagłych i zaskakujących zwrotów akcji.
Streszczenie:
Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1920 w Szanghaju. W rok po tajemniczym zaginięciu swych rodziców piętnastoletnia Rebeka i jej trzynastoletni brat Doug jadą na spotkanie ze swoim wujem, kapitanem Fitzroyem MacKenzie, który ma przejąć opiekę nad nimi. Rebeka – w domu zwana Becią – i Doug znajdują się na okręcie kapitana, oceanograficznym statku badawczym o nazwie Expedient, który płynie na Morze Południowochińskie. Ich pobyt na Expediencie obfituje w niezwykłe wydarzenia. Wydaje się, że kapitan wie coś o losie rodziców Douga i Beci – nie chce im jednak niczego wyjawić. Na pokład okrętu przemycony zostaje ranny mężczyzna na noszach. Becia zna tego człowieka: to Chambois, naukowiec, na którego wykładzie była kilka lat wcześniej ze swymi rodzicami. Wkrótce rodzeństwo odkrywa, że Expedient wcale nie jest statkiem, na jaki z pozoru wygląda i że pod jego pokładem kryją się dwa wielkie działa. Dzieci szpiegują kapitana i – czytając wiadomości odbierane przez statek – dowiadują się, że pracuje on dla tajnego stowarzyszenia – Honorowej Gildii Specjalistów. Stowarzyszenie próbuje odzyskać cenną wybuchową substancję o nazwie zoridium, nazywaną także Córką Słońca. Substancja ta jest w posiadaniu wodza piratów, Sheng-Fata, który wykorzystuje ją do budowy śmiertelnie groźnych torped. Zadaniem kapitana MacKenziego jest oddać zoridium jego prawowitym właścicielom, starożytnemu zakonowi wojowników Sujing Quantou. Dochodzi do bitwy między siłami Dobra i Zła oraz do całego szeregu niezwykłych wydarzeń, w których Becia i Doug biorą czynny udział.
Elementy fikcyjne:
Powieść opisuje świat, w którym hipotezy i spekulacje naukowe stają się rzeczywistością. Konflikty rozwiązywane są przy użyciu techniki i wynalazków, postacie zachowują się jednak jak ludzie z krwi i kości.
Post został pochwalony 0 razy
|
|